Meie seltsist Millal meie poole pöörduda? Meie projektid Galerii Meie kontaktandmed

Projekt: „Veebiteleskoop“

Eesmärk:
Paigaldada Tallinna Tähetorni kaugjuhitavad vaatlusseadmed, mille abil saab jälgida ööpäevaringselt reaalajas taevakehasid ja atmosfäärinähtuseid. Kasutaja saab juhtida lihtsalt teleskoopi ning vaadata teleskoobi pilti interneti vahendusel oma arvutis. Veebiteleskoobi abil saab astronoomia elamust pakkuda kõigile, kellel puudub isiklik teleskoop või oskused seda iseseisvalt teha.

Kirjeldus:
Veebiteleskoop koosneb 4 vaatlusseadmest – kogutaeva kaamerast, horisondi pikksilmast, päikeseteleskoobist ja peegelteleskoobist. Antud süsteem kaitstakse ilmastikutingimuste eest ja muudetakse täisautomaatselt töötavaks.

Veebiteleskoop võimaldab vaadelda ja salvestada pilte meteooridest, virmalistest (kogutaeva kaamera), planeetidest, Kuust, komeetidest, supernoovadest, udukogudest, galaktikatest (teleskoop) ja jälgida päikeseplekke (päikeseteleskoop). Horisondi pikksilm võimaldab vaadelda maapealseid objekte nagu Espoo teletorn, Tallinna hooned, tõusvad ja loojuvad taevakehad.

Veebiteleskoobi jaoks on plaanis arendada tarkvara, mis muudab võimalikuks liita süsteemiga mistahes kaasaegset teleskoopi mistahes asukohas, et kasutajad saaksid näha taevast ka teisel pool maakera. See muudab võimalikuks kuu- ja päikesevarjutuste jälgimise ning tähevaatlused ka siis, kui neid Eestis ei näe või kui on päev.

Projektist saadav kasu:

  • Veebiteleskoop on tasuta kasutamiseks, seega kõigile kättesaadav
  • Saab teha otseülekandeid erakordsetest taevanähtustest (varjutused) ja taevakehadest (komeedid, asteroidid, supernoovad)
  • Üldhariduskoolide õpilased saavad teha praktikume ja uurimistöösid
  • Kogutud andmed võimaldavad uurida Tallinna kohal atmosfäärinähtuseid, tuvastada meteoriitide langemiskohti, avastada supernoovasid jms

Projekti realiseerimine: seadmete maksumus ca 35000 €

Võta meiega ühendust või toeta projekti rahaliselt

Saaja: MTÜ Tallinna Tähetorni Selts
Selgitus: veebiteleskoop
IBAN: EE942200221057090813
SWIFT/BIC HABAEE2X
Registrikood: 80354580

Projekt „Mobiilne observatoorium“

Eesmärk:
Panna teleskoop ratastele ja sõita sellega sinna, kus on astronoomiahuvilised ja pime taevas. Selle eeliseks on see, et inimene saab läbi teleskoobi oma silmaga vaadata ning amatööarstonoomid saavad liikuda valgusreostuseta kohtadesse.

Kirjeldus:
Selleks vajame 3 asja – teleskoopi, haagist ja kaubikut.

Teleskoop – täisautomaatne peegelteleskoop peapeegli läbimõõduga 40 cm. Lisavarustusena astrokaamerad, filtrid ja juhtarvuti.  Maksumus ca 25000 €.

Haagis – soovitavalt 2-teljeline, registrimassiga 750 kg, pealisehitiseks avatava kupliga observatoorium. Maksumus ca 10000 €.

Kaubik – 4x4 või esiveoline, kaubaruumi pikkusega vähemalt 2,4 m. See soojustatakse ning varustatakse laua ja voodiga. Maksumus ca 20000 €.

Projekti kogumaksumus on 55000€. Kaubiku ja haagise annetuse korral 35000€!

Projektist saadav kasu:

  • Mobiilne observatoorium võimaldab jõuda kõikjale, kus soovitakse avardada oma silmaringi vaadetega kosmosest näiteks maakoolidesse, kus pole teleskoopi, aga ka suurüritustele, suvepäevadele ja privaatsetele olengutele.
  • Mobiilne observatoorium võimaldab hankida parima tehnika, mis on eraisikule kättesaamatu ja muuta harrastusastronoomia maksimaalselt mugavaks
  • Teleskoop ei ole seotud konkreetse kohaga, näiteks võimaldab sõita rannikule, kus on kvaliteetsem atmosfäär ja väiksem sademete võimalus.
  • Vaatlusklubi liikmed saavad kasutada mobiilset observatooriumit tasuta

 

Soovid toetada seda projekti?
Soovid annetada haagise või kaubiku? Soovid isikliku teleskoobi soetamise asemel hakata hoopis mobiilse observatooriumi vaatlusklubi liikmeks?
Heade ideede korral võta meiega julgelt ühendust või toeta projekti rahaliselt

Saaja: MTÜ Tallinna Tähetorni Selts
Selgitus: Mobiilne observatoorium
IBAN: EE942200221057090813
SWIFT/BIC HABAEE2X
Registrikood: 80354580